بنیاد جهانی سُخن گُستران سبزمنش، Sabz manesh Foundation
مجموعه اشعار شاعران معاصر و شاعران جوان و بزرگترین پایگاه ادبی شعر، معرفی شاعران ، طنز، ادبیات فارسی، داستان نویسی، مقاله نویسی، و واژه سازی میباشد.

آشنایی با ده زن برتر ادبیات جهان/ مرضیه صیدی 

زنان نامدار در تاریخ ادبیات جهان، بسیارند، ایزابل آلنده، تونی موریسون، جی کی رولینگ و… که به جایگاه ماندگاری در ادبیات رسیده‌اند و نخستین زنان نویسنده در زمانه خود بوده‌اند تا کنون که دیگر نقش زنان اثبات شده است، این فهرست هر روز نام‌های تازه تری را ثبت می‌کند. ادبیات جهان، امروزه شاهد حضور زنانی است که خالق شخصیت ها و داستان هایی جاودانی هستند. میراث هزاران ساله ای که مادربزرگان برای زنان به جا گذاشته اند اکنون بیش از هر زمان دیگری به شکوفایی رسیده است. در این مطلب با نویسندگان زن آثار برتر ادبی جهان آشنا می شویم که آثارشان در چندین میلیون نسخه منتشر شده و به فروش رسیده است.

 

۱-  تونی موریسون

 

تونی موسون با کسب دو جایزه مهم نوبل و پولیتزر یکی از مهمترین نویسندگان سیاه پوست جهان به شمار می آید. تونی موسون رمان نویس، ویراستار و استاد دانشگاه است و بیشتر برای آثاری چون آبی ترین چشم ها، ترانه سالمون و محبوب “که فیلمی با اقتباس از آن تهیه شده” معروف است. جاناتان دمی خالق سکوت بره ها اقتباسی سینمایی از رمان محبوب ساخته است که در محافل سینمایی مورد توجه قرار گرفت.

 

۲-  جی.کی رولینگ

 

جی.کی رولینگ با ساختن دنیای بی نظیر و منحصر بفرد جادوگران هواگوارتز، مخاطبان میلیونی اش را شیفته هری پاتر کرد. ایده ساختن و پرداختن این دنیای شگفت انگیز به گفته خود جی.کی رولینگ، در قطاری که از منچستر به سمت لندن می رفت در ذهن جی.کی رولینگ جا گرفت. این سری کتاب هایی که سرشار از هیجان و تعریف دوباره پیکار همیشگی حق و باطل است، نویسنده اش را به اوج ثروت و شهرت رساند. امروز جی کی رولینگ با ثروتی که از طریق فروش مجموعه کتاب هایش به دست آورده جایگاهی بسیار عالی در میان نویسندگان زن به دست آورده است.

 

جی.کی رولینگ جوایز آکادمیک معتبر و بی شماری مثل Chevalier de la Legion D’Honneur از فرانسه و مدرک افتخاری از دانشگاه هایی مثل اگزتر، سنت اندروز، ادینبورگ، هاروارد، دار تماوت کالج، ابردین و دیگر دانشگاه ها دنیا را به دست آورده است همچنین سایر جوایز جی.کی رولینگ شامل جایزه بهترین نویسنده سال و بهترین نویسنده در تمام سال ها بوده است.

کتاب های جی.کی رولینگ ۴۵۰ میلیون نسخه به فروش رسیده اند.

 

۳-  دانیل استیل

دانیل استیل، پرفروش ترین نویسنده معاصر و هشتمین نویسنده تمام دوران که کتاب های پرفروش می نویسند. تا کنون بیش از ۸۰۰ میلیون نسخه از داستان های دانیل استیل در ژانر درام و رمان فروخته شده است.

رمان های دانیل استیل ۳۹۰ هفته به صورت پی در پی در لیست پرفروش ترین های نیویورک تایمز به چاپ رسیده و ۲۲ اثر تلویزیونی و سینمایی از آثار او اقتباس شده است. هر چند کتاب های دانیل استیل نماد ادبیات عامه پسند و به نظر بسیاری از صاحب نظران کم ارزش است، اما میلیون ها نفر تاکنون کتاب های او را خریده و خوانده اند.

 

 

 

۴- مری هیگینز کلارک

 

هر ۴۲ کتاب مری هیگینز کلارک جزو پرفروش ترین ها بوده و اولین رمانش «بچه ها کجا هستند» به چاپ هفتاد و پنجم رسید. اما خانم مری هیگینز کلارک هم مانند دانیل استیل اقبال چندانی در میان قشر روشنفکر ندارد و عمدتاً بعنوان یک نویسنده سطح پایین از نظر ادبی شناخته می شود. فیلم های اقتباسی از کتاب های وی نیز کمتر مورد استقبال قرار گرفته اند.

 

۵ – استفانی میر

 

شهرت استفانی میر به دلیل سری کتاب های عاشقانه و ومپایری «Twilight» است. سری فیلم هایی که بر اساس کتاب های استفانی میر ساخته شده اند جزو محبوب ترین فیلم های رمانتیک است که تاکنون چندین میلیارد دلار و کتاب هایش ۱۰۰ میلیون نسخه فروش داشته است.

 

۶ – جویس کارول اوتس

 

جویس کارول اوتس بعد از اولین کتابش در سال ۱۹۶۳، بیش از پنجاه رمان در زمینه تبعیض جنسی، تبعیض نژادی، خشونت و لایه های تاریک زندگی بشر به چاپ رسانده است. جویس کارول اوتس نمونه یک نویسنده روشنفکر زن است که دغدغه های خاصی را در کتاب هایش دنبال می کند. ممکن است از نوشته های جویس کارول اوتس لذت نبریم، اما نمی توانیم هوشمندی و دقت و ظرافت آثارش را نادیده بگیریم.

 

 

۷- مایا آنجلو

 

لقب مابا آنجلو، «پررنگ ترین زندگی نامه نویس زن سیاه پوست آمریکایی» است که تا کنون بیش از ۳۰ مدرک افتخاری و جوایز بی شماری در زمینه ادبیات، هنر و آزادی به دست آورده است. بیشتر شهرت مابا آنجلو به خاطر شش کتاب زندگینامه اوست. او نامزد جایزه پولیتزر و نشنال بوک اوارد بوده است.

 

 

۸ – آلیس واکر

عمده شهرت آلیس واکر برای رمان «رنگ بنفش» یعنی همان کتابی که به خاطرش برنده پولیتزر شده است می باشد. این نویسنده و شاعر به صورت ملموسی از نژادپرستی و تبعیض جنسی می نویسد. فیلمی که به همین نام از این کتاب اقتباس شد نیز با بازی اپراوینفری از موفق ترین فیلم هایی است که در مورد سیاه پوستان ساخته شده و اسکار نیز دریافت کرده است.

 

۹ – جومپالاهیری جومپالاهیری

 

نویسنده امریکایی هندی تبار، برنده جایزه پولیتزر برای اولین مجموعه داستانش «مترجم دردها» در سال ۲۰۰۰ است. جومپالاهیری زندگی روزمره مهاجران آسیایی تبار را به زیبایی به تصویر می کشد. عمده محبوبیت جومپالاهیری در میان اروپایی ها و مردم خاورمیانه است.

 

 

۱۰- ایزابل آلنده

 

ایزابل آلنده مانند دیگر نویسنده لاتین، مارکز دنیایی جادویی از زندگی مردم آمریکای لاتین خصوصاً زنان خلق می کند. در سال ۱۹۸۱ زمانی که پدربزرگش در بستر بیماری بود، ایزابل آلنده نگاشتن نامه ای را به وی شروع کرد که دستمایه رمان «خانه ارواح» شد و رمان «پائولا» بر اساس نامه ای که او خطاب به دخترش پائولا که پس از تزریق اشتباه دارو به کما رفته بود نوشته شد.

 

رمان های ایزابل آلنده به بیش از ۳۰ زبان ترجمه شده و کتاب های او را به عنوان پرخواننده ترین نوشته های اسپانیایی معرفی می کنند. این نویسنده محبوب به خصوص پس از اقتباس سینمایی پرستاره از کتاب خانه ارواح از شهرتی مضاعف برخودار شد. نسبت فامیلی او با سالوادور آلنده رئیس جمهور فقید شیلی نیز به هاله جذاب اطراف زندگی ایزابل آلنده افزوده است.

 

پژوهش و نگارش: مرضیه صیدی

نظرات بسته شده است.