بنیاد جهانی سُخن گُستران سبزمنش، Sabz manesh Foundation
مجموعه اشعار شاعران معاصر و شاعران جوان و بزرگترین پایگاه ادبی شعر، معرفی شاعران ، طنز، ادبیات فارسی، داستان نویسی، مقاله نویسی، و واژه سازی میباشد.

سخنرانی پروفسور امین به نمایندگی از بنیاد جهانی سبزمنش  در مراسم سنتی شب برنز(شاعر ملی اسکاتلند)

سخنرانی پروفسور امین به نمایندگی از بنیاد جهانی سبزمنش  در مراسم سنتی شب برنز(شاعر ملی اسکاتلند)

مراسم سالانه بزرگداشت رابرت برنز Burns شاعر و ترانه سرای ملی اسکاتلند، امسال هم با سخنرانی پروفسور سیدحسن امین‌ عضو شورای مؤسسان و دبیرکل علمی پژوهشی سبزمنش در شهر گلاسگو برگزار شد.

به گزارش سبزمنش، سال گذشته، پروفسور امین به عنوان سخنران بین المللی از شاعر بزرگ حماسه سرا حکیم ابوالقاسم فردوسی و مقایسه او با شاعر ملی اسکاتلند سخن گفت و امسال سخنرانی او در باره صلح در نگاه مولانا جلال‌الدین بلخی و مقایسه آن با برنز بود.
امین که به زبان انگلیسی سخنرانی میکرد، با اشاره به جنگ ها و بحران ها، به لزوم برقراری صلح در همه سطوح از حوزه شخصی و خانوادگی گرفته تا روابط بین دولت‌ها و ملت ها تاکید کرد. او ضمن آرزوی آتش بس در غزه، هنگامی که از صلح سخن می گفت به اشعار مولانا و حافظ هم اشاره و استشهاد نمود. سخنرانی امین با کف زدن ممتد حاضران پایان یافت.
این مراسم برنز در سالن کلیسای ولینگتون پایه گذار حرکت بین الادیان بین الملل،برگزار شد و استادان و دانشجویان بسیاری از ملیت های مختلف از چین گرفته تا آفریقا و از مسیحی گرفته تا مسلمان در آن حضور داشتند.
قبل از سخنرانی پروفسور امین، موسیقی محلی اسکاتلند نواخته و اشعار برنز دکلمه شد‌ و در پایان غذای محلی هگس صرف شد.
همزمان با این مراسم چندین برنامه مشابه در جای جای جهان در جریان بود از جمله افغانستانی های مقیم اسکاتلند نیز تحت تأثیر فرهنگ اسکاتلند، در همین شهر گلاسگو مراسم دیگری با تمرکز بر وجوه اشتراک و مقایسوی بین مولانا و برنز برگزار کردند که بیانگر تاثیرگذاری و تاثیر پذیری فرهنگ ها در شرق و غرب جهان است.

در تصویر:

از راست: سیدحسن امین ( استاد و رئیس مرکز حقوق تطبیقی و حقوق بین‌الملل در دانشگاه گلاسگو کلدونین)، متیاس همیلتون (دانشجوی حقوق و زبان فرانسه)، دیوید فریزر ) خزانه دار کلیسای ولینگتون

ارسال یک پاسخ