بنیاد جهانی سخن گستران سبزمنش
مجموعه اشعار شاعران معاصر و شاعران جوان و بزرگترین پایگاه ادبی شعر، معرفی شاعران ، طنز، ادبیات فارسی، داستان نویسی، مقاله نویسی، و واژه سازی میباشد.

پروفسور(پوهنوال) احمدشاه رفیقی عضو شورای موسسین بنیاد جهانی سبزمنش/ افغانستان

0

پروفسور(پوهنوال) احمدشاه رفیقی عضو شورای موسسین/ افغانستان

احمدشاه رفیقی فرزند محمدرفیق خان در سال 1331 خورشیدی در ولایت لوگر/ افغانستان چشم به جهان هستی گشود، هنوز کودک بیش نبود که با فامیل به ولایت غزنی رفت و در آن شهر هنرپرور پرورش یافت و شامل  لیسه سنایی شده و از همان جا سند فراغت صنف دوازدهم را بدست اورد، از همان آوان مکتب برای روزنامه سنایی می نوشت و متصدی صفحه هنر و ادب نیز بود. موصوف در سال 1352 شامل دانشکده ادبیات و علوم بشری دانشگاه کابل شد و به سرودن شعر نیزهم از همین سال آغاز نمود و بعد از فراغت از دانشگاه به سویه لیسانس منحیث استاد ادبیات فارسی/ دری در لیسه سنایی تقرر حاصل نمود و الی سال 1361 به تدریس ادامه داد، بعدا در لیسه ابن سینا و متعاقبا در سال 1366 در انستیتوت پیداگوژی کابل تبدیل گردید وبا علاقمندی وظیفه مقدس استادی را ادامه داد .

استاد رفیقی در سال 1369 کورس های ماستری لسان دری را به اتمام رسانیده و با نگارش کتاب تصوف خراسانی موفق به اخذ دیپلوم ماستری(کارشناسی ارشد) گردید وبعد از مدتی منحیث استاد در دانشگاه تعلیم و تربیه کابل  که بعدا به دانشگاه استاد ربانی نام گذاری شد تقرر حاصل نمود  و اعزاز رتبه های علمی را الی پوهنوالی( پروفسوری) در دوره کاری پرافتخارش در همین جا حاصل کرد و برای دفاع از این رتبه پرافتخار کتاب (سیرتصوف در اسلام) را نوشت که سرمایه ایست برای نسل های امروز و آینده و علاوتا برای دانش آموزان دانشگاه ها و دارالمعلمین ها  کتاب (نثر ساده و مرسل) را نوشته است  .

استاد رفیقی دو کتاب مجموعه ی غزلیات دارد به نام های (فروغ عشق) و (نیستان عشق) و شش کتاب منثور نوشته است که هر کدام بار بار اقبال چاپ مجدد یافته است که در کتابخانه های شهر و بعضی ولایات قابل دسترس می باشد علاوتا تصانیف و غزل هایش توسط هنرمندان شناخته شده کشور خوانده شده است .

پوهنوال رفیقی بعد از مدت دوره ی  طلایی کاری چهل ساله ی پرثمرش در سال 1398 به تقاعد(بازنشستگی) سوق داده شد اما باز هم همکاری و رهنمایی اش را از دانش آموزان ادبیات دریغ نداشت و به شکل افتخاری به تدریس پرداخت، علاوتا از طریق شبکه های اجتماعی شایقین شعر وعروض را از رهنمایی های دسوزانه محروم نساخت و در چاپ کتاب ها و مجموعه های شعری دوستان سهم ارزنده گرفته است .

موصوف نیز مانند سایر هموطنان از اوضاع نابسمان کشور متاثر شده و صدمه های اقتصادی دیده است اما هیچوقت وطن را ترک نکرده و با هر شکل ممکن تحمل اوضاع متشنج را نموده و ثابت ساخته است به این وطن از جان و دل عشق و اخلاص دارد عمرش طولانی و رهنمایی هایش مستدام باد.

پروفسور احمدشاه رفیقی بعد از تاسیس بنیاد جهانی سخن گستران سبزمنش و سایت سبزمنش تحت رهبری مؤسس و رییس آن( الحاج دکتر بسم الله شریفی)، عضو فعال سبزمنش شده و متعهد به کارهای بزرگ و جهانی به منظور خدمات ارزنده به اهل شعر، ادیبات و فرهنگ میباشد.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.