بنیاد جهانی سُخن گُستران سبزمنش، Sabz manesh Foundation
مجموعه اشعار شاعران معاصر و شاعران جوان و بزرگترین پایگاه ادبی شعر، معرفی شاعران ، طنز، ادبیات فارسی، داستان نویسی، مقاله نویسی، و واژه سازی میباشد.

گشایش موزه نثر فارسی به دست دبیرکل علمی-پژوهشی بنیاد جهانی سبزمنش

روز اول آبان/ عقرب روز ملی ابوالفضل بیهقی ( زاده بیهق در ایران و شاغل و درگذشته و مدفون در غزنه در افغانستان) نامگذاری شده است. به همین مناسبت از روز اول تا سوم آبان ۱۴۰۲ سیزدهمین همایش بین‌المللی بیهقی، در زادگاه او شهر سبزوار برگزار شد.
همزمان موزه نثر فارسی نیز در دانشگاه حکیم سبزواری به دست پروفسور حسن امین فیلسوف و حقوقدان بین المللی و دبیرکل علمی پژوهشی بنیاد جهانی سخن گستران سبزمنش در شهر سبزوار افتتاح شد. طرح و تاسیس این موزه نتیجه تلاش های چندین ساله دکتر علی صادقی منش ( ایده پرداز این موزه تخصصی دانشگاهی)، دکتر محمودرضا سلیمانی، دکتر مهیار علوی مقدم اعضای هیئت علمی این دانشگاه و همراهی و همکاری مدیران دانشگاه بود.
استادان و پژوهشگران بسیاری از ایران و دیگر کشورها در این همایش بین‌المللی با عنوان بیهقی و پیوند نثر فارسی با هویت ملی شرکت داشتند. سخنران اول مراسم دکتر محمد جعفر یاحقی، بیهقی پژوه، استاد ادبیات دانشگاه فردوسی و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود که کارگاه علمی پژوهشی پیوند نثر فارسی و هویت ملی را برگزار کرد. دومین کارگاه پژوهشی هم با عنوان مطالعات حقوقی نثر فارسی و پیوند آن با باهوبت ملی با سخنرانی ۷۵ دقیقه ای پروفسور امین استاد افتخاری دانشگاه حکیم سبزواری انجام شد و با پرسش و پاسخ از سوی اعضای هیئت علمی پایان یافت. کارگاه سوم به وسیله دکتر محمود جعفری دهقی استاد دانشگاه تهران درباره ادبیات ایران باستان و کارگاه چهارم به وسیله دکتر قطب الدین صادقی استاد هنر درباره ظرفیت های نمایشی تاریخ بیهقی برای استفاده در هنرهای نمایشی بود.‌پایان بخش مراسم این همایش سه روزه،اجرای نمایشنامه خوانی آرش کمانگیر اثر بهرام بیضایی به وسیله هنرمندان تئاتر در شامگاه سوم آبان در تالار بیهقی بود.

موزه نثر فارسی اولین چنین موزه ای در سطح جهان است و آثار منثور فارسی را به ترتیب از آغاز تا حال حاضر رصد کرده و با زیر نویس های مناسب معرفی کرده است. از جمله آخرین نثر نویسان فارسی دوقرن اخیر، در این موزه، این چهره ها شناسایی شده اند: حکیم سبزواری، امین آلشریعه سبزواری. دکتر قاسم غنی، محمدعلی جمالزاده، صادق هدایت، سیدعلینقی امین، محمدتقی شریعتی، دکتر علی شریعتی، محمود دولت آبادی و سیدحسن امین.

نظرات بسته شده است.