بنیاد جهانی سخن گستران سبزمنش
مجموعه اشعار شاعران معاصر و شاعران جوان و بزرگترین پایگاه ادبی شعر، معرفی شاعران ، طنز، ادبیات فارسی، داستان نویسی، مقاله نویسی، و واژه سازی میباشد.

افضل وثوقی نویسنده‌ی ایرانی

0

دکتر “افضل وثوقی” از اساتید برجسته دانشگاهی ایران در عرصه زبان و ادبیات فرانسه، بود.

وی، استاد دانشگاه فردوسی مشهد، بود که در سال ۱۳۱۴ خورشیدی، در شهرستان سقز استان کردستان زاده شد. دوره‌ی ابتدایی و سیکل اول را در زادگاه خود به اتمام رساندند و سپس برای گذراندن سال پنجم و ششم دبیرستان به سنندج سفر کردند و از آنجا که سنندج نیز سال آخر دبیرستان را نداشت، برای گذراندن سال آخر دبیرستان به تبریز سفر کردند و دیپلم طبیعی خود را دریافت کردند. تحصیلات کارشناسی خود را در رشته زبان فرانسه در دانشگاه تبریز گذراند و تحصیلات عالیه را تا دکتری در دانشگاه هفت پاریس (ژوسیو) ادامه داد. تدریس زبان‌های فرانسه و انگلیسی در دبیرستان‌ها و دانشگاه‌های خراسان و عضویت در گروه برنامه‌ریزی دروس علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی، از جمله فعالیت‌های علمی او به ‌شمار می‌رود.

ایشان در طول عمر پربار خود بیش از ده‌ها کتاب و مقاله نوشت و ترجمه کرد که در این میان می‌توان به ترجمه کتاب‌های «مسافر بی توشه»، «تئاتر واضطراب بشر»، «شب دوازدهم»، «تاریخ ادبیات فرانسه» و تالیف آثاری چون «خواندن و ترجمه متون اسلامی» و «خواندن و ترجمه متون مطبوعاتی» اشاره کرد. او همچنین برخی آثار داستانی را به زبان فرانسه برگرداند که از جمله آنها می‌توان به  ترجمه چهار مجموعه داستان فارسی اثر “عرفان نظر آهاری” با عناوین: پیامبری از کنار خانه ما گذشت، نهنگی در سینه تو می‌تپد، لیلی نام همه دختران جهان نام برد.

وی در ۱۴ فروردین ۱۳۹۶، در مشهد درگذشت.

 

گردآوری و نگارش:
#لیلا_طیبی (رها)

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.