بنیاد جهانی سُخن گُستران سبزمنش، Sabz manesh Foundation
مجموعه اشعار شاعران معاصر و شاعران جوان و بزرگترین پایگاه ادبی شعر، معرفی شاعران ، طنز، ادبیات فارسی، داستان نویسی، مقاله نویسی، و واژه سازی میباشد.

شاعران معاصر/ نقیب الله مروت

نقیب الله مروت فرزند صدرالدین در سال ۱۳۵۷ خورشیدی در یک خانواده متوسط در شهر پلخمری ولایت بغلان چشم به جهان گشود، زادگاه پدری وی درواز بدخشان می باشد.

مروت مکتب را در لیسه خاتم الانبیاء شهر پلخمری تا صنف دوازده هم به پایان رسانید، جنگ های داخلی سبب شد تا ترک وطن نموده و به پاکستان مهاجرت نماید، بعد از روی کار آمدن حکومت موقت دوباره به وطن پرگشت و در لیسه کریم شهید مقیم بابه نظر پلخمری منحیث آموزگار به تدریس پرداخته و با استفاده ار فرصت پیش آمده در موسسه عالی تربیه معلم بغلان به تحصیلات خود ادامه داد بعد از پایان تربیه معلم شامل موسسه تحصیلات عالی خصوصی قدس شده و سند کارشناسی اش را در رشته تعلیم و نربیه گروه زبان و ادبیات دری (فارسی) از آن موسسه بدست آورد.

مروت از سال ۱۳۸۹ بدینسو به سرایش شعر رو آورده است، اشعار وی بصورت پراگنده در بعضی از رساله ها و ‌مجموعه دوبیتی های جوان بغلان زیر نام «سلام ای کاج های هم قد یار» به چاپ رسیده است.

مروت از سال ۱۳۸۹ الی سقوط افغانستان بدست طالبان افتخار عضویت در انجمن ادبی و فرهنگی آستانه را داشته است.

بعد زا سفوط افغانستان بدست طالبان فضای زنده گی برای مروت تنگ شد بناءً وطن را برای بار دوم ترک نموده و با خانواده به جمهوری اسلام ایران مهاجرت نمود، فعلا در استان البرز (شهرستان کرج) جمهوری اسلامی ایران شهر ماهدشت به سر کی برد.

نمونه شعر:

فضای شهر و بازار و خیابان مثل گیسویت

وطن از بی ثباتی گشته ویران مثل گیسویت

یکی از ناامیدی می کند ترک دیار خود

که صبح وی بود شام غریبان مثل گیسویت

یکی از دورها فریاد دارد، های تنهایی!

که در غربت جهانش است زندان مثل گیسویت

دلم پرواز می خواهد، هوای آسمان دارم

زمین آشفته از دردی فراوان مثل گیسویت

پدر خوابیده در خاک و برای دیدنش هر سو

نگاهی کودک نادان پریشان مثل گیسویت

چراغ خانه تاریک است و فریاد جرس روشن

و شامی درد می آید کماکان مثل گیسویت

فقط آوارگی است سهم ما از روضه دنیا

چنین است حال میهن دخت افغان مثل گیسویت 

ارسال یک پاسخ