بنیاد جهانی سُخن گُستران سبزمنش، Sabz manesh Foundation
مجموعه اشعار شاعران معاصر و شاعران جوان و بزرگترین پایگاه ادبی شعر، معرفی شاعران ، طنز، ادبیات فارسی، داستان نویسی، مقاله نویسی، و واژه سازی میباشد.

شاعران ملت ساز:از رابرت برنز تا فردوسی/ پروفسور حسن امین

جمعه شب ۲۷ ژانویه ۲۰۲۳ تا دیر وقت در مجلس بزرگداشت رابرت برنز  Robert Burns شاعر ملی اسکاتلند  در گلاسگو بزرگترین شهر اسکاتلند بودم .ااز سوی اسکاتلندی های سراسر جهان، زادروز تولد برنز  در ۲۵ ژانویه همه ساله به مدت یک هفته جشن گرفته می شود و معمولا برای این که مردم در روزهای عادی به کار و زندگی معمولی شأن برسند، جشن ویژه در طول هفته بزرگداشت به شبی موکول می شود که روز بعدش شنبه یا یکشنبه ( آخر هفته و تعطیل) باشد.

رابرت برنز  که اسکاتلندی ها عاشقانه او را رالی برنز می گویند، نماد فرهنگ  و سمبل استقلال تاریخی اسکاتلند است. اشعار عاشقانه او به اکثر زبان های معتبر جهان ترجمه شده و مواضع اجتماعی و سیاسی او در صدها کتاب و هزاران مقاله بررسی شده است. دانشگاه گلاسگو موسسه ویژه برنز پژوهی دارد و سروده های این شاعر که همزمان با انقلاب کبیر فرانسه و جنگ های استقلال آمریکا می زیست، مجموعه ای از سنت های بومی، آزادی و لیبرالیسم را توام با حساسیت های اجتماعی و سوسیالیسم نمایندگی می کند.

برنامه امسال جشن تولد برنز در گلاسگو، شامل برنامه های متنوع  دکلمه اشعار برنز، پخش کلیپ زندگی و آثار او، اجرای موسیقایی و نمایش اشعار او، پذیرایی با غذای سنتی هگس (موضوع یکی از اشعار برنز) و سخنرانی میان فرهنگی من به عنوان « نگاه یک چهره بین المللی به یک شاعر ملی» بود .

من در سخنرانی ام راجع به نقش زبان و ادبیات به عنوان یکی از مولفه های هویت ملی در فرهنگ های مختلف جهان صحبت کردم و در حقیقت، سخنران اصلی بلکه تنها سخنران این مراسم من بودم که از افقی گسترده تر و با نگاهی تطبیقی و  میان فرهنگی به شاعر ملی اسکاتلند دیده دوختم.

من در این سخنرانی، نخست از مفهوم  و مختصات ملت و ملی در حقوق بین الملل سخن گفتم و بعد به داشتن زبان و فرهنگ مشترک برای تحکیم هویت ملی پرداختم. سپس نقش شاعر ملی را در تحکیم هویت ملی بر زبان آوردم. گفتم روبرت برنز شاعر ملی اسکاتلند است، چون با پیوستن اسکاتلند به انگلیس در ۱۷۰۷ و پایان دادن به استقلال اسکاتلند  مخالف بود. اما کشورهای دیگر هم شاعر ملی خودشان را دارند. برای مثال ما هم  در کشورهای فارسی زبان ایران. افغانستان و تاجیکستان، هزار سال پیش شاعری داشتیم  به نام فردوسی که هویت مستقل ملی و فرهنگی ما مستقل از زبان و ادبیات عربی، مرهون اوست و من او  جایگاه او را در پایان سخنرانی مفصل تر معرفی خواهم کرد.

شکسپیر در انگلیس،  گوته در آلمان ، دانته در ایتالیا ، .ویکتور هوگو در فرانسه همان نقشی را دارند که برنز در اسکاتلند دارد. در ایران و کشورهای فارسی زبان هم حکیم ابوالقاسم فردوسی خالق شاهنامه، شاعر ملی همه اقوام ایرانی است و  تاریخ و فرهنگ ایران بزرگ زبانی و فرهنگی به او مدیون است. من که در خدمت شما هستم به تقلید آن شاعر ملی، شاهنامه دیگری در هفت مجلد نوشته ام که حاوی تاریخ تمدن ایران از آغاز تا سال ۲۰۲۰ میلادی و ۱۴۰۰ خورشیدی است.

نظرات بسته شده است.