مجموعه اشعار شاعران معاصر و شاعران جوان و بزرگترین پایگاه ادبی شعر، معرفی شاعران ، طنز، ادبیات فارسی، داستان نویسی، مقاله نویسی، و واژه سازی میباشد.

مهدی بیرانوند: مارادونا چگوارا فوتبال بود

36

مهدی بیرانوند روژمان نویسنده کتاب “مارادونا چه گوارای فوتبال ” در گفت و گو با بنیاد جهانی سبزمنش درمورد شخصیت مبارز مارادونا خارج از مستطیل سبز گفت و او را چه گوارای فوتبال نامید.

کتاب ” مارادونا چه گوارای فوتبال ” اثر جدید مهدی بیرانوند متخلص به روژمان در موضوع ورزشی – سیاسی است که به تازگی منتشر و راهی بازار کتاب شده است

– آقای بیرانوند لطفا از اثر جدیدتان برای مخاطبان ما بگویید؟

مارادونا چه گوارای فوتبال یکی از آثار مهم من طی ۱۳ سال فعالیت هنری و نویسندگی من هست چرا که این اثر طبق تفکرات باطنی من که بر پایه مبارزه با بی عدالتی و عشق به ورزش فوتبال است شکل گرفته. کتاب ” مارادونا چه گوارای فوتبال ” روایتی از زندگی پُر افت و خیز مارادونا اسطوره دنیای فوتبال است شخصیتی که خارج از زمین فوتبال یک مبارز کامل و متعهد به مکتب سوسیالیسم بود‌. شخصی که هیچ گاه بدنبال چاپ پول و دنیای تجاری ورزش نبود بلکه شهرت خود را خرج مبارزه با امپریالیسم کرد و همیشه صدای محرومین بود.

– آقای بیرانوند چه چیزی باعث شد که این کتاب رو بنویسید؟

مبارزه با بی عدالتی در جهان و عشق به مارادونا و ارنستو چه گوارا قهرمان انقلابی آمریکای لاتین. من از نوجوانی عاشق مرام و تفکر مبارز ارنستو چگوارا فرمانده و دکتر آرژانتینی بودم و در کنار آن عشق به دنیای فوتبال. فوتبالی که خارج از شهرت و تجارت در شخصیت مارادونا برای من خلاصه شده بود.

– آیا مارادونا واقعا صدای محرومین و مبارزه بود

بله. مارادونا با ارتباط نزدیک با شخصیت های چون کاسترو و هوگو چاوز فقید روحی فراتر از فوتبال در خود خلق کرده بود‌. روحی که از فقر آمریکای لاتین آمده و در ذات مبارز وی شکل گرفته بود. مارادونا هیچ گاه شهرت را دور از مردم نخواست این مسئله را بارها در کمک های مالی و معنوی به مردم جنگ زده در جهان بخصوص خاورمیانه از وی دیده بودیم.

– بنظر شما مخاطب پس از مطالعه این کتاب با شخصیت مارادونا و دنیای مبارزه در قالب ورزش آشنا می شود

بله. چرا که این کتاب به زبان نزدیک مردم و توده نوشته شده است. زبانی که تمامی اقشار آن را درک می کنند و به راحتی می توانند با آن ارتباط برقرار کنند.

کتاب ” مارادونا چه گوارای فوتبال ” از انتشارات امتیاز با ویرایش : بهاره قاسمی و دور خوانی: ریحانه پیرهادی. به شمارگان ۵۰۰ جلد و تعداد صفحات ۱۲۸ همراه آلبوم عکس به قیمت ۶۵ هزار تومان در بازار کتاب عرضه شده است.

مهدی بیرانوند معروف به “روژمان ” نویسنده، روزنامه نگار و شاعر ایرانی و مدرس سواد رسانه است که سالهاست در دنیای کتاب و خبر فعالیت دارد‌. وی تاکنون ده ها جایزه بین المللی و مقالات علمي کسب و به رشته تحریر درآورده است.

برای دریافت جدیدترین به روز رسانی ها در موبایل خود مشترک ما شوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.