بنیاد جهانی سُخن گُستران سبزمنش، Sabz manesh Foundation
مجموعه اشعار شاعران معاصر و شاعران جوان و بزرگترین پایگاه ادبی شعر، معرفی شاعران ، طنز، ادبیات فارسی، داستان نویسی، مقاله نویسی، و واژه سازی میباشد.

پیام پروفسور‌حسن‌امین در پی درگذشت ر. اعتمادی

پیام پروفسور حسن امین در پی درگذشت ر اعتمادی

رمان نویس پر آوازه و پرخواننده دوران جوانی ما رجبعلی اعتمادی مشهور به ر. اعتمادی در ۲۱ تیر ۱۴۰۲ به کاروان رفتگان پیوست. خبر در گذشت او را از دوست مشترکمان محمدعلی محبوبی از همکاران او در روزنامه اطلاعات دریافت کردم.
من با نام او به عنوان پاورقی نویس مطبوعات از اولین سالهای دانشجویی در دانشگاه تهران یعنی ۱۳۴۵ آشنا شدم و او را تنها بعد از انقلاب که ممنوع القلم شده بود، از نزدیک دیدم. اولین بار او را در جلسه آبگوشت خوران حسینعلی سبزواری مدیر مجله جدول کتیبه در کنار دکتر علی بهزادی مدیر سپید و سیاه دیدم. بعد که من سردبیر مجله های کلک، ایرانمهر و حافظ شدم گاهی به دفتر من می آمد و با هم گپ و گفتی داشتیم.
خواهرم اشرف امین ( فارغ‌التحصیل رشته گیاه پزشکی دانشگاه تهران در قبل از انقلاب) که چند سال پیش از دنیا رفت، به اتفاق چند تن از پیشکسوتان مطبوعات آگهی تسلیتی در روزنامه اطلاعات که خود او سال ها از کارکنان ارشد آن بود، خطاب به من چاپ کرد. نفر اول او بود و البته مطابق معمول خودش، ر. اعتمادی امضا کرده بود. اما روزنامه اعتمادی چون نام کوچک دیگر امضا کنندگان آن تسلیت به طور کامل درج شده بود، حرف مخفف ر را با اطلاع خود تکمیل کرده و آگهی را با امضای رجبعلی اعتمادی چاپ کرده بود. اعتمادی معترض شده بود و به بخش آگهی های روزنامه گفته بود که من پول آگهی را نمی دهم، چون بدون رضایت من مرا رجبعلی نوشته اند. اطلاعات هم قبول کرد.
رمان های ر. اعتمادی اغلب عاشقانه و عامه پسند بود. ما دانشجویان دانشگاه تهران کمتر آنها را که اغلب در مجله جوانان اطلاعات به صورت پاورقی یعنی مسلسل هفته ای یک اپیزود چاپ می شد و مطلوب دختران دبیرستانی و غیر دانشگاهی بود، تعقیب می کردیم. اما کسی در بین ما نبود که از محبوبیت آثار او بین جوانان بی خبر باشد. به اصطلاح نوآمدگان و امروزیان، ر اعتمادی هزاران فالووررداشت که همه هفته در انتظار بقیه داستان او بودند. ممکن است استادان و منتقدان ادبی کار نویسندگان عامه پسندی مانند اعتمادی را برای ادبیات فاخر فارسی، کم اهمیت و حتی زیانبار قلمداد کنند. اما چه بخواهیم و چه نخواهیم مطبوعات زرد و رمان های دم دستی هم انبوهی خواننده داشته و دارند و بسیاری از خوانندگان از مراحل عادی و عامیانه شروع می کنند و به تدریج به مراتب بالاتر دست می یابند. نفس حجم آثار و تعداد خوانندگان و خواهندگان آثار هم حایز اهمیت است‌. او تیراژ مجله جوانان را به هفتصد هشتصد هزار در زمانی رساند که جمعیت کشور سی میلیون بیشتر نبود. پس به قول حقوقدانان الهیکل قسط من الثمن. روح ر. اعتمادی شاد و یادش گرامی باد!
سیدحسن امین
۲۱ تیر ۱۴۰۲

ارسال یک پاسخ